OĞUR PEN PVC & ALÜMİNYUM PENCERE VE KAPI SİSTEMLERİ

Merhum Hacı Abdulaziz Ünverdi

3 Ocak 2013, Perşembe, 3:21 | vefat-merhum | 3.598 görüntüleme | 0 yorum

Merhum Abdulaziz Unverdi

30 yaşın üzerinde olan hemen hemen her Gelinkayalı, beldenin garip insanlarını yakından olmasa da ismen tanır. Hele bu kişi Allah’ın bazı bedenî noksanlıklarla imtihan ettiği insanlardan ise herkes tarafından hatırlanır. 6 aylık iken âmâlığa düçar olup 83 yaşında hakkın rahmetine kavuşan Merhum Abdülaziz Ünverdi bu insanların başında gelir.

Kimdir Hacı Abdulaziz Ünverdi ve sadece Gelinkayalılar için değil tüm insanlar için neden bir örnek ve değer ifade etmelidir? Âmâ olmasından dolayı Merhum Ünverdi’nin hayatında bir kez olsun dünyayı, güneşi, gökyüzünü, eşinin ve çocuklarının yüzünü görmeden hayata gözlerini yumması, onun hayatını garip kılan etkenlerden olsa da asıl gariplik, onun bu noksanlığına rağmen bedeni açıdan en sağlam insanların bile çoğu zaman yapamadığını başarabilmiş olmasıdır.

Merhum Ünverdi, 1927 yılında dünyaya gözlerini açar ama bu göz açıklığı uzun sürmez ve 6 aylıkken geçirdiği çiçek hastalığından dolayı hayatta iken, ölmediği halde gözlerini hayata yumar, yani âmâ olur. 20′li yaşlarda bir vesileyle Suriye’ye (Berriye, teht ıl xet) gitme imkanına sahip olunca bu imkanı İslami ilimler tahsil yolunda değerlendirir. Bu zamanlarda uzun yıllar Kur’an tilaveti dinleyerek Kur’an’ı hatmeder ve hafız olur. Aldığı ilimlerle hadis, fıkıh ve tefsir alanında hakkın rahmetine kavuşana kadar kendisinden söz ettirir. Hacı Abdülaziz Ünverdi Kur’an’ı hatmettikten sonra bununla yetinmez ve ezberlediği Kur’an’ı Mardin Gelinkaya Beldesi’nde ve Adana’da öğretmenliğe geçirir. Âma olmasına rağmen verdiği Kur’an eğitimi ile yüzlerce insanın Kur’an’ı Kerim okuyup-bilmesine vesile olur.

Kendi kıt imkanlarıyla kazandığı ilmi, insanlara aktarma yolunda çaba sarfeden merhum, Allah’ın meşru kıldığı kadar dünya yaşantısını her insan gibi sürdürmeyi başarır. Merhum Ünverdi, modern insanın bir eşle bile yürütmekte zorlandığı evlilik hayatını âmâlığın getirdiği ufak-tefek sorunlar dışında hayatî sorunlar yaşamadan 2 eşli olarak sürdürmeyi başarabilmiştir. Yine modern ve sağlam insanın 2′den fazla çocukla yürütemediği evliliği merhum, Allah’ın kendisine nasip ettiği 9 çocukla yürütebilmiş ve onları Allah’ın inayetiyle büyütebilmiştir. Bunun yanında kendisi gibi çocuklarının da İslami ilim tahsil etmesini istemiş ve bu noktada onları teşvik etmiştir.

Merhum Abdulaziz Efendi ömrü boyunca içinde bulunduğu meclislerde imamlık yapmış ve hem dünyevi hem de uhrevi konularda kendisine sıkça başvurulan beldenin akîl adamlarının başında gelmekte idi. Her insan gibi Hacı Abdülaziz Ünverdi takdir edilen ecel vakti gelince 14 Aralık 2010′da ruhunu hakka teslim etmiştir. Merhumun naaşı Adana -Kabasakal Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Yaşayan insanların Hacı Abdulaziz Ünverdi’nin hayatından alacağı bir çok ders ve ibretler vardır. Bunlardan en önemlisi bir insan aklı başında olduğu sürece maddi ve bedeni açıdan ne kadar yoksun olursa olsun bu tür noksanlıklar, onun Allah’a iman etmesini ve onun emirlerini yerine getirmesini engellemez. Bir diğeri bu dünyada bir insanın sahip olacağı en değerli bedenî varlıklar göz, kulak, dil olsa da Allah sevdiği kullarına başka nimetler nasip eder. Allah Abdulaziz Ünverdi’den gözlerini almıştır ama aklı başında ve kalbi göğsünde olan her insanın talep edeceği değerler vermiştir. Salih çocuk ve ıslah edici bir ilim  gibi. Merhum Abdulaziz Ünverdi üzerine söylenecek çok söz var, yaşadığı hayattan insanların faydasına olacak şekilde başlı başına müstakil bir kitap bile yazılabilir. Şimdilik bu kadarı ile yetinelim.

Allah kendilerine rahmet edip günahlarını bağışlasın ve ona cennetini nasip etsin.

Merhumun Peygamberi öven bir kasideyi söylerken çekilmiş bir videodan:


Bu yazı gelinkaya tarafından kaleme alınmıştır: gelinkaya@gelinkaya.com


Galerideki Resimler

  • Merhum Abdulaziz Unverdi
  • Merhum Abdulaziz Unverdi

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.