OĞUR PEN PVC & ALÜMİNYUM PENCERE VE KAPI SİSTEMLERİ

Mihallemice Dersi Midyat’ta Başladı

17 Ocak 2013, Perşembe, 9:11 | Mahallemi | 10.040 görüntüleme | 0 yorum

mihellemicedersMardin’in Midyat İlçesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda Yaşayan Diller ve Lehçeler Programı kapsamında 35 öğrenci seçmeli olarak seçtikleri Mıhallemice dersini görmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ana dilde eğitim konusundaki yasal düzenlemeleri çerçevesinde bu yıl ilk kez orta okullarda uygulanan Yaşayan Diller ve Lehçeler Programı kapsamında velilerin ve öğrencilerin talebi üzerine tercih edilen Mıhallemice seçmeli dersi eğitimi verilmeye başlandı. Haftada 2 saat verilen derste Mıhallemice seslerin ve harflerin yazılış ve okunuşu, günlük konuşmalar, tanışma, selamlaşma ve temel gramer bilgisi öğretiliyor.

mihellemiceders

 

 

 

 

 

 

 

 

Mıhallemice ders veren Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, Mezopotamyanın en eski yerli halklarından olan Mıhallemiler için bu gelişmenin bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl , Midyat’ın tarihi altyapısının bu kent için önemli olduğunu düşündüğünü belirterek, “Midyat’ta tarih sadece konuk evinden ibaret değil. Bana göre Midyat’ta tarih, dört dili bir insanın konuşabilmesidir. Asıl biz bu değerimizden uzaklaşmışız. Yani kültürel birliktelik, kültürel yaşam dediğimiz şey bu. Bu seçmeli dersi önemsiyorum. Bugünün eğitim sistemi buna müsaade ediyorsa gerçek anlamda biz tarihimize sahip çıkıyoruz demektir” dedi.

Mıhallemice dersini veren Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, Mezopotamya’nın en eski yerli halklarından olan Mıhallemiler için bu gelişmenin bir dönüm noktası, bir milat olduğunu söyledi. Aslan, “ Türkiye bu tür cesur adımları atarsa medeniyet yarışında kimse onu tutamayacaktır. Öğrencilerin üçte biri ana dili Kürtçe olanlar, üçte biri ana dili Türkçe olanlar geriye kalanları ise ana dilleri Mıhallemice olanlardır. Biz bu sınıfta sadece Mıhallemiceyi değil, halkların ve dillerin kardeşliğini ve kaynaşmasını da sağlıyoruz” dedi. Bir halkın geçmişi ve geleceği arasındaki en önemli köprünün dil olduğuna söyleyen Aslan, şöyle dedi:

“Dil bir toplumun hafızasıdır. Ana dilde eğitim seçmeli değil, zorunlu bir ders olması gerekiyor. Öğrencilerimiz Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımıza teşekkür mektubu gönderecek. En demokratik ülkeler dahil, dünyanın hiçbir bir ülkesinde Mıhallemice ders verilmemişti. Bu onur ve haklı şeref Türkiye cumhuriyetinin olmuştur. Bu eğitim Mıhallemi halkı için bir milat niteliği taşımaktadır. Üniversitelerde Mıhallemice bölüm açılmasını ve Mıhallemice TV açılmasını talep ediyoruz.”

Mıhallemice ders alan Arda Kaan Bayram’ın annesi Özgür Bayram da, Mıhallemice dersinin verildiğini öğretmen sayesinde öğrendiklerini belirterek, “Bu dersin ona bayağı katkı sağlayacağını düşünüyorum arkadaş ve çevresinden dolayı” dedi. Mıhallemice seçmeli dersine katılan öğrencilerden Çiğdem Korkut, “Mıhallemice dersinin seçmenin nedeni, hiçbir okulda böyle bir dersin olmamasındandır. Seçmeli dersler içinde en güzel ders bu Mıhallemice dersi” dedi. Öğrencilerden Mustafa Yılmaz da, “Ben burada yaşıyorum, Mıhallemice bilmiyorum. Ben Kürt’üm, neredeyse Mardin’in yarısında herkes Mıhallemice konuşuyor. Ben de bu sebeple Mıhallemice dersini seçtim” dedi.

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.